Braille
Néha megkérdőjelezik a Braille-írás jelentőségét digitális világunkban, de mint Jessikah Inaba példája is mutatja, ez egyáltalán nem jogos.
Ő az első vak, feketebőrű ügyvédnő az Egyesült Királyságban - márpedig tudjuk, hogy úttörőnek lenni mindig nehéz. Neki is hónapokat kellett harcolnia, csakhogy számára akadálymentes formában kapjon tananyagot.
De miért a Braille? Nem mindenki egyforma, valaki jól tanul hallás alapján, másnak muszáj saját tempójában olvasni, értelmezni - így nyilatkozott róla egy másik cikkben. Nekem keserédes ez a történet: egyrészről szuper, hogy a nehézségek ellenére is kitartott és elérte a célját; másrészről nagyon szomorú, hogy ilyen akadályokat kell legyőznie, csak mert nem elég akadálymentes az oktatási rendszer.
Csilla
Olvasás "géphangon"?
Braille-ben olvasni jó, de megvannak a hátrányai: például cipelni kell a sok kötetet, és az újabb könyvek sokszor nem is elérhetőek.
A másik lehetőség a felolvasóprogram (mint amivel a gépünket, telefonunkat használjuk). Bár szoktam ezzel könyvet olvasni is, az nem az igazi: monoton, az idegen neveket furcsán ejti, nem emberi.Ezekre a problémákra kínál megoldást az MVGYOSZ hangoskönyvtára látássérülteknek, önkéntes felolvasók segítségével.

Eszti vagyok.
Hallottatok már a Braille írásról? :)
A bemutatkozásomban titkos írásnak neveztem. És hogy miért?
Vegyünk alapul egy könyvet.
Ha ránézel, akkor egy fehér lapot látsz, amin pöttyök sorakoznak, de ha a kezeddel is megtapogatod akkor érzed, hogy az egész lap pöttyös. :)
Ilyen egy látó számára, de nekünk ez az írás jelenti az olvasás és írás egyetlen formáját.
Ha szeretnél többet megtudni róla, olvasd el a blogposztot, amit erről írtam! :)