olvasás
Néha megkérdőjelezik a Braille-írás jelentőségét digitális világunkban, de mint Jessikah Inaba példája is mutatja, ez egyáltalán nem jogos.
Ő az első vak, feketebőrű ügyvédnő az Egyesült Királyságban - márpedig tudjuk, hogy úttörőnek lenni mindig nehéz. Neki is hónapokat kellett harcolnia, csakhogy számára akadálymentes formában kapjon tananyagot.
De miért a Braille? Nem mindenki egyforma, valaki jól tanul hallás alapján, másnak muszáj saját tempójában olvasni, értelmezni - így nyilatkozott róla egy másik cikkben. Nekem keserédes ez a történet: egyrészről szuper, hogy a nehézségek ellenére is kitartott és elérte a célját; másrészről nagyon szomorú, hogy ilyen akadályokat kell legyőznie, csak mert nem elég akadálymentes az oktatási rendszer.
Csilla
Olvasás "géphangon"?
Braille-ben olvasni jó, de megvannak a hátrányai: például cipelni kell a sok kötetet, és az újabb könyvek sokszor nem is elérhetőek.
A másik lehetőség a felolvasóprogram (mint amivel a gépünket, telefonunkat használjuk). Bár szoktam ezzel könyvet olvasni is, az nem az igazi: monoton, az idegen neveket furcsán ejti, nem emberi.Ezekre a problémákra kínál megoldást az MVGYOSZ hangoskönyvtára látássérülteknek, önkéntes felolvasók segítségével.
Kártyázás, társasozás vakon?
Amikor vak gyerek születik egy családba, és nem szeretnék, hogy kimaradjon a közös játékokból, sokszor az a megoldás, hogy valakivel párba állítják. Együtt játszik anyukával vagy testvérrel, aki "mondja a lapokat". Őszintén én ezt a megoldást utáltam. Egyáltalán nem élvezhető, nem érzed magad önállónak közben, és kicsiként nehéz is olyan sok mindent fejben tartani.
Én amint megtanultam Braille-ben írni és olvasni, azonnal átalakítottam az otthoni kártyákat, társasjátékokat úgy, hogy vakon is élvezhető legyen.