önállóság
Ivanova Daniela egy kerekesszékes újságíró akinek már közel hetvenszer tört már el a csontja, de mégis szeretne önálló, teljes életet élni.
A Mégis podcastben sok mindenről mesél az életével kapcsolatban.
Tudom, hogy ez sok embernek nehéz, főleg azoknak, akik később vagy fokozatosan veszítik el a látásukat. De az utcán is bátran vegyék elő a fehér botot, a reakciókat meg lehet szokni, és szerintem sokkal kellemetlenebb helyzetbe lehet kerülni, ha nincs nálunk vagy csak összecsukva tartjuk.
Ha érdekel, hogy hogyan lehet a látás elvesztését elfogadni, megtanulni vele együtt élni, szeretettel ajánlom ezt az interjút Puskás Antallal!
Néha megkérdőjelezik a Braille-írás jelentőségét digitális világunkban, de mint Jessikah Inaba példája is mutatja, ez egyáltalán nem jogos.
Ő az első vak, feketebőrű ügyvédnő az Egyesült Királyságban - márpedig tudjuk, hogy úttörőnek lenni mindig nehéz. Neki is hónapokat kellett harcolnia, csakhogy számára akadálymentes formában kapjon tananyagot.
De miért a Braille? Nem mindenki egyforma, valaki jól tanul hallás alapján, másnak muszáj saját tempójában olvasni, értelmezni - így nyilatkozott róla egy másik cikkben. Nekem keserédes ez a történet: egyrészről szuper, hogy a nehézségek ellenére is kitartott és elérte a célját; másrészről nagyon szomorú, hogy ilyen akadályokat kell legyőznie, csak mert nem elég akadálymentes az oktatási rendszer.
Csilla
Biztosan volt már veled is olyan, hogy az utcán valakinél fehér botot látsz. Szeretnél segíteni, de fogalmad sincs hogyan. Esetleg kaptál már néhány kellemetlen visszautasítást és félsz újra próbálkozni... Akármelyik is legyen a helyzet, írok most neked néhány aranyszabályt arról, hogy mit tegyél és mit ne.
Minden vak ember más és más, de azért van néhány alapvetés.
Egy szuper példa arra, hogy hogyan lehet úgy alakítani valamit, hogy mindenkinek jó legyen.
A Coca Cola munkavállalást segítő anyagait akadálymentesítették többek között látássérült, autizmussal élő, krónikus beteg és szemegeret használók számára is.
A tanulás és a munka mindenkié!
Csilla
Az út közepén hagyott elektromos rollerek...
Én örülök, hogy valaki felhozta ezt a problémát, mert én Budapesten élőként sokszor tapasztalom azt, hogy egy ilyen roller az út közepén van. Előfordult, hogy fel is borítottam egyet, amiből szerencsére nem történt baleset (de történhetett volna).
Nyilván vakvezető kutyussal ez még veszélyesebb, hiszen könnyen ráeshet.
Szerencsére most már elég szigorúan veszik, hogy a rollereket a kijelölt helyre tegyék vissza; de kérlek, ha használjátok, ti is figyeljetek rá!
Csilla
Vakvezető = kutya taxi? Miért nem ugat annyit a kutyus, ahányas busz jön?
Miben tud segíteni és miben nem?
Ha többet szeretnél tudni a vakvezető kutyák kiképzéséről, a parancsokról, hogy miben tud segíteni egy ilyen kutyus és miben nem, akkor szeretettel ajánlom ezt a cikket!
Csilla
Kártyázás, társasozás vakon?
Amikor vak gyerek születik egy családba, és nem szeretnék, hogy kimaradjon a közös játékokból, sokszor az a megoldás, hogy valakivel párba állítják. Együtt játszik anyukával vagy testvérrel, aki "mondja a lapokat". Őszintén én ezt a megoldást utáltam. Egyáltalán nem élvezhető, nem érzed magad önállónak közben, és kicsiként nehéz is olyan sok mindent fejben tartani.
Én amint megtanultam Braille-ben írni és olvasni, azonnal átalakítottam az otthoni kártyákat, társasjátékokat úgy, hogy vakon is élvezhető legyen.
Most leírom nektek, hogy milyennek kell lennie egy vak ember lakásának vagy házának.
Csak vicceltem. A vak emberek is különböznek. Ahány ház, annyi szokás...
Leírom inkább, hogy nekem, mint vak embernek, személy szerint mi fontos.